ANDRZEJKOWE WRÓŻBY - SCENARIUSZ PODWIECZORKU ANDRZEJKOWEGO Z UDZIAŁEM RODZICÓW

Cel ogólny:
Stwarzanie możliwości udziału rodziców z dziećmi w integracyjnych imprezach przedszkolnych.

Cele operacyjne:

dziecko:

• zna zwyczaje i tradycje andrzejkowe,
  • prezentuje poznany taniec, uczestniczy w zabawach tanecznych,
  • umie wyrażać uczucia i przeżywać radość zabawy z rodzicami.

Środki dydaktyczne:
Klucze papierowe małe i duże (dla dz. i dorosłych), butelka, gwiazdy z symbolami, miska z wodą, cukierki - wróżby, magnetofon z odtwarzaczem CD, nagrania, ekran, lampa, stopiony wosk.

Przebieg zajęć:
Sala przygotowana na przyjęcie gości: na tablicy zawieszone kolorowe klucze. Na stołach świeczniki, kadzidełka, cukierki. Obok stolik z wodą mineralną, zawieszony ekran do odczytywania cieni.

Wprowadzenie miłego nastroju poprzez wykonanie tańca przez dzieci do piosenki "Rudy rydz"

Przywitanie rodziców przez nauczycielki grupy.

Nauczycielka wyjaśnia wszystkim cel spotkania i opowiada legendy o andrzejkowych wróżbach, przysłowiach:

• Śnieg na Andrzeja, dla zboża zła nadzieja.
  • Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja
  • Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.
  • Święty Andrzeju daj nam znać Co się będzie z nami dziać!

ZABAWA "CZAROWANIE"
Czary mary (3 razy)
Uuu
Hokus pokus
Ksz,ksz
Abra-kadabra (3 razy)
Uuu

WRÓŻBA I
Wróżenie z kolorów wizytówek

Różowy - Zachowuj się ładnie przy stole, bo ktoś pomyśli, że jesteś różową świnką. Patrząc na świat zakładaj różowe okulary. Różowy szalik i czapka przyciągną do Ciebie wielu wspaniałych kolegów!
Zielony - Przebywaj częściej na świeżym powietrzu, wśród zielonych traw. Baw się zieloną piłką i skacz na zielonej skakance. Nie wykrzywiaj buzi tak, jakbyś jadł szpinak!
Niebieski - Ubieraj się cieplej, bo za często masz siny nos. Zejdź z chmur na ziemię. Jagodowa zupa pozwoli Ci śpiewać smerfne hity. Noś w kieszeni niezapominajki bo zapomnisz przyjść do przedszkola!
Żółty - Więcej się uśmiechaj i spoglądaj w słońce. Nie garb się, jak banan i nie bądź kwaśny, jak cytryna. Jeżeli będziesz nosić żółte spodnie, będzie Ci cieplej i radośniej na duszy!
Pomarańczowy - Jesteś zbyt blady, pij więcej soku z marchewki. Ubieraj się w kolorze pomarańczy, jest Ci w nim do twarzy. Jedz mniej słodyczy, bo niedługo będziesz wyglądać, jak dynia!

WRÓŻBA II

Na środku sali stoi studnia z wodą. Każde dziecko otrzymuje 1 grosz i wypowiadając zaklęcie:

Pokus - pokus, czary - mary,
Aby wróżby się spełniły, złóżmy dary.

Wrzuca monetę do studni. Rzut odbywa się przez lewe ramię, a czyja moneta wpadnie do wody, ten ma szansę na spełnienie jego życzeń.

ZABAWA PRZY PIOSENCE "PINGWIN"

WRÓŻBA III

Na środku sali leży butelka, a wokół niej gwiazdy symbole.

Każdy kręci butelką i odczytuje symbol, który wskazuje butelka.
( korona ) W przyszłości będziesz ważną osobą. Obejmiesz ważne stanowisko.
( książka ) Przed tobą kariera naukowa, zaszczyty.
( serce ) Czeka cię wielka miłość i szczęście rodzinne.
( moneta ) Będziesz bardzo bogatym biznesmenem. Sukces w interesach.
( gwiazda ) Przed tobą kariera aktorska lub piosenkarska Będziesz gwiazdą.
( palma ) Czekają cię wspaniałe przygody. Zostaniesz podróżnikiem.
( różaniec ) Będziesz księdzem lub zakonnicą. Spędzisz życie na modłach.
( jabłko ) Nowe życie, odrodzenie, ożywienie interesów.

WRÓŻBA IV

Gdy chłopcy rzucają kostką, nauczycielka przygotowuje na tablicy kartki ponumerowane od 1 do 6, z wypisanymi imionami dziewcząt. Kostka do gry wskaże jaką pozna koleżankę w najbliższym czasie. Gdy dziewczęta rzucają kostką, na tablicy umieszczone są kartki ponumerowane od 1 do 6 z imionami chłopców. Taka sama zabawa z dziewczynkami.

ZABAWA PRZY MUZYCE - "brzuszek do brzuszka"

WRÓŻBA V

Dzieci i rodzice zdejmują po jednym bucie. Ustawiają je jeden za drugim. Czyj but pierwszy wyjdzie za próg sali, ten pojedzie na daleką wycieczkę.

WRÓŻBA VI

Dzieci częstują się cukierkami w których znajdują się karteczki z wypisanymi zawodami, które dzieci będą w przyszłości wykonywać.

WRÓŻBA VII

Nauczycielka mówi:
A teraz wosku lanie
Co ma stać się niech się stanie...

Dzieci podchodzą kolejno do stolika na którym stoi miska z wodą i przy pomocy nauczycielki leją wosk przez klucz. Swoje odlewy kładą na kartce papieru, a następnie przy pomocy światła próbują odczytać swoją przyszłość. ( klucze papierowe zdejmujemy ze ściany, dzieci i rodzice).

ZABAWA PRZY MUZYCE "POLKA ITALIANO"

WRÓŻBA VIII

Rodzice i dzieci są częstowani owocami. Każdy owoc coś oznacza:
BANAN - jesteś nieśmiały, niepewny własnych możliwości, rzadko podejmujesz inicjatywę w działaniu, dobrze liczysz, co wiąże się z twoją inteligencją.
POMARAŃCZA (Mandarynka) - drzemie w tobie wewnętrzna energia, umiesz powiedzieć przepraszam, za co jesteś ceniony.
JABŁKO - lubisz czystość i porządek, masz duże grono kolegów.
GRUSZKA - działasz szybko i dokładnie, masz ciekawe pomysły i mówisz o nich głośno.
WINOGRONO - idziesz pewnie przez życie, jesteś odważny, dobrze wykonujesz swoja pracę.

WYSTĘP DZIECI: "Taniec liści"

ZAKOŃCZENIE: "Wesoła piłeczka"

Uczestnicy na sylwetce piłki przyklejają karteczkę w wybranym kolorze, która jest odpowiedzią na pytanie: ,,Jak się bawiłeś/ -łaś?"

• czerwony - wspaniale
  • żółty - dobrze